مفهوم عشق

البته که باید گفت این کلمه در قران نیامده است،ولی در برخی روایات به آن اشاره شده است،مثلا در  روایتی آمده((افضل الناس من عَشِقَ العباده))

بهترین مردم کسی است که عشق به عبادت بورزد.

 

نکته دیگر درباره منشاء عشق این است که:آیا علت اصلی این رابطه غیر عادی،نقص کمبود در یکی و کمال و خوبی در دیگری است که سبب کشش او به سوی خود می شود یا خیر، علت این رابطه شباهت است؛ یعنــی شکل هم بودن؟

بر اساس عقیده صحیح، عشق یک منشاء فطری دارد که در اثر شناخت انسان نسبت به خوبی های موجود در یک شخص یا یک شیء و از سوی دیگر نقصان آن ها در وجود خود حاصل می شود و هر چه این شناخت کامل تر شود،این علاقه بیشتر می شود تا جایی که انسان را وارد معرکه عشق می کند و انسان حاضر  می شود برای به دست آوردن خوبی ها،همه هستی خود را فدا کند.هرچند این عقیده و نظر قابل بررسی است،ولی ما به این نکته بسنده می کنیم که عشق در مورد جنس مخالف هر گاه مقدمه ای برای پیوند ازدواج شود و با یک نگاه قدسی و خدایی همراه گردد،مصداق آیه(وجعل بینکم موده و رحمه)<و در میان شما دوستی و رحمت>است که خداوند،خالق آن در قلب طرفین است و این چیزی فراتر از یک علاقه و عشق ساده است.

 

در اینده به امید خدا به موارد ذیل خواهیم پرداخت:

آیا با وجود یک نفره بودن عشق می توان هم عشق دنیایی و هم عشق خدایی داشت؟

 

توهم عاشق

 

عشق مجازی،عشق حقیقی و عشق کاذب

/ 44 نظر / 14 بازدید
نمایش نظرات قبلی
عشـــق گمشــده

حقا که تو از سلاله ی فاطمه ای با خنده ی خود به درد ما خاتمه ای زیباتر از این نام ندیدم به جهان سید علی حسینی خامنه ای

نازنین

یک بچه ی تُخسم که تو را دیدم و انگار، آرام شدم خیره به برنامه ی کودک... [گل]

مقدم شلمچه چهاربرج

سلام داداش با دانشم حال شما چطوره؟ امیدوارم که همیشه پیروز و موفق باشی و دل و غرور کسی را نشکنی. داداش

مقدم شلمچه چهاربرج

عواقب تکبر و غرور در انسان نردبان این جهان ماومنی ست ** عاقبت این نردبان بشکستنی ست هرکه رفت و آن بالاتر نشست * استخوانش سخت تر خواهدشکست غرور به معنی فریفتن ، بیهوده امیدوار کردن کسی را ، و احساس کاذب برتری داشتن و به معنای تکبر ، خودبینی و گستاخی می آید . غرور و خودخواهی بیماری کشنده ای است که انسان و دنیای اطرافش را به نیستی و تباهی می کشاند. همانطور که در تاریخ خوانده ایم یا شنیده ایم افراد جاه طلب ، مغرور و خودخواه مثل چنگیز، اسکندر ، هیتلر ، استالین ، موسیلینی و........عواطف و احساسات مردم را در نظر نگرفته و افراد بی گناه بیشماری را به خاطر همین غرور سرکش و خودخواهی شان به خاک و خون و ورطه نیستی کشانده اند و تا ابد چهره ای منفور از خودشان به جای گذاشته اند.

مقدم شلمچه چهاربرج

اینقدر خودت رو نگیر … ! اینقدر با تکبر و غرور با آدم حرف نزن … ! وقتی کسی به تو ابراز علاقه کرد … فکر نکن که فوق العاده ای !!! شاید اون کم توقعه … .. ما بدهکاریم به یکدیگر و به تمام ” دوستت دارم” های ناگفته ای که پشت دیوار غرورمان ماند و آنها را بلعیدیم تا نشان دهیم که منطقی هستیم

مقدم شلمچه چهاربرج

خودپسندی و غرور ،عبادت هفتاد ساله را نابود میکند (حضرت محمد ص) *از تکبر دوری کنید،زیرا ابلیس را تکبر واداشت که به آدم سجده نکند (حضرت محمد ص ) *هرکه تکبر ورزد،خداوند او را درهم شکند (حضرت محمد ص ) *تکبر کردن در مقابل آدم متکبر ،عین تواضع کردن است (حضرت علی ع ) *کسی که از خود راضی گشت،دشمنان او فراوان خواهند بود (امام هادی ع ) *تکبر وخست،هزاران صفت خوب را می پوشاند (کنفوسیوس)

مقدم شلمچه چهاربرج

جمال و کمال و مال و جلال دلایل موفقیت هستند و مردم را به سمت یکدیگر می کشانند، ولی جاذبه هیچ کدام به اندازه سادگی نیست

دیـــــــــــــوونه کـــــربلا

سلام. با این پست... "حدیث قدسی: کســــی که عـــاشقـــم شـــود عـــاشقـــش مـــی شـــوم..." به روزم....و منتظرحضور و نظرات ارزشمندتون...تشریف بیارید.. یا علی