این الرجبیون

پیامبر خدا(صلى الله علیه وآله)مى فرماید: رجب، «شهرالله الأصمّ» است; و بدان سبب آن را «اصمّ» نامیدند که هیچ ماهى به پایه عظمت آن نمى رسد; مردم زمان جاهلیت به رجب حرمت مى نهادند و آنگاه که اسلام درخشیدن گرفت، بر حرمت آن افزود. بدانید که رجب، ماه خدا شعبان، ماه من و رمضان، ماه امت من است پس هرکس یک روز از رجب را روزه بدارد، مستحقّ رضوان الهى گردد و روزه اش غضب الهى را خاموش کند و خداوند درى از درهاى جهنّم را بر او ببندد. اگر کسى به اندازه تمام زمین طلا انفاق کند، برتر از روزه یک روز آن نخواهد بود... هرگاه شب شود، دعایش مستجاب خواهد بود: یا در دنیابه او عطا خواهد شد و یا براى آخرت او ذخیره مى شود... حضرت رسول خدا(صلى الله علیه وآله) سپس ثواب دو، سه، چهار، پنج، تا سى روز، روزه ماه رجب را تک تک با توضیح کامل بیان فرمود.(1)

در همین زمینه امام کاظم(علیه السلام) مى فرماید: رجب، نام نهرى در بهشت است که از شیر سفیدتر و از عسل شیرین تر است; بنابراین هرکس یک روز از ماه رجب را روزه بدارد، خداوند از آن نهر به او خواهد نوشاند.(2)

همچنین آن حضرت در روایت دیگرى مى فرماید: رجب، ماه عظیمى است که خداوند، اعمال نیک را در آن چند برابر مى فرماید و گناهان را در آن محو مى کند. پس هرکس یک روز از ماه رجب را روزه بگیرد، به اندازه مسیر یک سال از جهنّم دور و هرکس سه روز از آن ماه را روزه بدارد، بهشت بر او واجب مى شود.(3)

اسوه اهل معرفت و عبادت، مرحوم سیدبن طاوس در مورد افرادى که قبل از اسلام در دوره جاهلیت، مورد ظلم و ستم دیگران قرار گرفتند اما به انتظار ماه رجب نشستند و در آن ماه پربرکت، خداى را بخواندند و حضرت حق، دعایشان را مستجاب فرمود و بلا و گرفتارى را از آنها بگرداند، چند داستان نقل کرده است که ما یکى از آن ها را در اینجا مى آوریم: شخصى، گذارش به مردى افتاد که نابینا، بیمار و خانه نشین شده بود. او از دیگران پرسید: چرا این بیمار گرفتار، از خداى متعال عافیت نمى خواهد؟ به او پاسخ دادند آیا او را نمى شناسى؟ او به نفرین شخصى به نام «عیاض» گرفتار شده است.

او گفت: عیاض را فراخوانید تا ماجراى این مرد نابینا را براى ما بازگوید. وقتى عیاض آمد به او گفت: داستان پسران «ضیعا» را که این مرد از جمع آنهاست براى ما بگو; عیاض گفت: این داستان از داستان هاى دوره جاهلیت است; و من دوست ندارم پس از آمدن اسلام، دیگر آن را بازگویم. آن شخص گفت: شایسته است که آن را براى ما بازگویى. عیاض گفت: پسران ضیعا، ده نفر بودند و خواهرى داشتند که همسر من بود. آنان با من درگیر شدند و همسرم را از من جدا کردند. من هرچه آنان را به خداوند سوگند دادم و احترام خویشى و قرابت را یادآورى کردم، فایده اى نبخشید. من صبر کردم تا ماه رجب، این ماه محترم الهى فرا رسید و آنگاه دست به دعا برداشتم و با حال خستگى و درماندگى خداى را بخواندم و تقاضا کردم که همه شان نابود و یکى شان نابینا و زمین گیر شود. خداى متعال دعایم را مستجاب فرمود و همه شان نابود شدند

جز این مرد، که نابینا و خانه نشین شده است.

بارى در کرامت و فضیلت این ماه، حضرت امام صادق(علیه السلام) نیز مى فرماید: آن گاه که قیامت برپا شود، منادى الهى فریاد زند: «أین الرجبیّون؟»; کجایند آنانکه ماه رجب را گرامى داشتند و از آن، بهره ها بردند؟ از آن انبوه جمعیت، گروهى برخیزند که نور جمالشان محشر را روشن کند. بر سر آنان تاج هاى شاهى که مرصّع به درّ و یاقوت است، قرار دارد و در طرف راست هرنفر از آنان هزار فرشته، در سمت چپ نیز هزار فرشته به او کرامت و تعظیم الهى را تبریک گویند. از جانب الهى ندا آید: بندگان و کنیزانم، به عزت و جلالم سوگند، شما را جاى و مقام گرامى و عطایاى فراوان دهم و شما را در جایى جاى دهم که از زیر آن نهرها جارى است و شما در آن جاوید خواهید بود زیرا شما داوطلبانه براى من در ماهى که من بزرگش داشتم روزه گرفتید. سپس، خطاب به فرشتگان فرماید: فرشتگان من! بندگان و کنیزان را به بهشت داخل کنید. در اینجا حضرت صادق(علیه السلام) فرمود: این پاداش، براى کسى است که گرچه یک روز از اول یا وسط یا آخر ماه رجب را روزه بدارد.(4)

پیامبر گرامى ما در بیان عظمت و اهمیت ماه رجب مى فرماید: خداى متعال، در آسمان هفتم، فرشته اى به نام «داعى» قرار داده است. هرگاه ماه رجب فرا رسد، آن فرشته دعوت کننده، هرشب تا به صبح گوید: خوشا به حال کسانى که به ذکر الهى مشغولند; خوشا به حال کسانى که با میل و رغبت تمام، رو به سوى درگاه خدا آرند. و خداوند مى فرماید: من همنشین کسى هستم که با من همنشین باشد، و مطیع کسى هستم که فرمان مرا ببرد و آمرزنده ام کسى را که از من طلب آمرزش کند. این ماه رجب ماه من، بنده هم بنده من، و رحمت هم از آن من است; هرکس مرا در این ماه بخواند، پاسخ مثبت دهم; و هرکس از من چیزى بخواهد، به او عطا کنم; و هرکس از من هدایت جوید، هدایتش کنم.(5)

من این ماه را وسیله ارتباط بین خود و بندگانم قرار داده ام پس هرکس به آن چنگ زند، به من مى رسد.(6)

گرچه تمام ماه رجب، نزد خداوند و اولیاء گرامیش عزیز و ارجمند است لیکن برخى از اوقات آن، فضیلت ویژه اى دارد; مثلا اوّلین شب جمعه ماه رجب، داراى امتیازى بزرگ است. پیامبر اسلام(صلى الله علیه وآله) مى فرماید: از اولین شب جمعه ماه رجب غافل نشوید; فرشتگان آن را «لیلة الرغائب» مى نامند. چرا که وقتى یک سوم از شب گذشت، هیچ فرشته اى نیست مگر اینکه در کنار کعبه مشرفه آید; آنگاه خداوند نظر مرحمت به آنان کند و فرماید: فرشتگانم! هرچه خواهید از من بخواهید. فرشتگان گویند: بارالها حاجت و خواسته ما آن است که روزه داران ماه رجب را بیامرزى; خداوند متعال فرماید: آمرزیدم.(7)

یکى از کارهاى مهم و شایسته در ماه رجب، کمک به مستمندان است. امام صادق(علیه السلام) از پدران گرامیش از امام على(علیه السلام) نقل مى کند که آن حضرت فرمود:...هرکس به خاطر خدا در ماه رجب صدقه بدهد، خداوند وى را آنچنان اکرام فرماید که نه چشمى دیده و نه گوشى شنیده و نه بر قلب انسانى خطور کرده باشد.(8)

در بیان فضیلت ماه رجب، به همین چند حدیث شریف بسنده مى کنیم و مى گوییم: اگر هیچ حادثه اى در ماه رجب رخ نمى داد، باز هم رجب ارزش خاص و ویژگى استثنائى خود را داشت; لیکن حوادثى در آن به وقوع پیوسته است که موجب شرافت و کرامت مضاعف این ماه شده است. آن حوادث عبارتند از:

الف: ولادت امام هادى(علیه السلام) در دوم یا پنجم رجب (بنابر روایتى); گرچه قول دیگر هم هست.

ب: ولادت حضرت امام جواد(علیه السلام) در دهم این ماه، گرچه قول دیگر هم هست.

ج: ولادت مبارک امام على(علیه السلام) در خانه کعبه معظمه در سیزدهم ماه رجب، ده سال قبل از بعثت.

د: شهادت حضرت امام کاظم(علیه السلام) در بیست و پنجم این ماه.

هـ: بیست و هفتم این ماه، عید مبارکى است; چرا که آخرین پیامبر برگزیده الهى حضرت محمد(صلى الله علیه وآله) در این روز از جانب خداى متعال مأمور هدایت مردم و ابلاغ هدایت و رسالت الهى گردید.

بندگان صالح و آگاه الهى، ماه رجب و شعبان را به عنوان زمینه و مقدمه اى جهت کسب آمادگى براى درک درست و شایسته ماه مبارک رمضان به حساب مى آورند. خوشبختانه هم اکنون در برخى از شهرهاى کشور عزیزمان ایران، اهل عبادت و معرفت دو برنامه دارند و آن ها را با هم اجرا مى کنند: یکى «اعتکاف» که دستور اکید اسلام است با احکام و دستورات ویژه اش و دیگرى برنامه اى به نام عمل ام داود، دستورى که از حضرت امام صادق(علیه السلام) به ما رسیده است.

براى آگاهى از برنامه ها و عبادات و دعاهاى این ماه به کتب ادعیه چون «مفاتیح الجنان»، «اقبال الأعمال» و غیره مراجعه کنید.

کوتاه سخن اینکه رجب، عید اولیاء الهى، بهار راز و نیاز و عبادت، موسم خضوع و خشوع به درگاه الهى، موعد حضور و خواستن، و زمان قرار صالحان با معشوقشان حق تعالى است. پیامبر گرامى و جانشینان به حق حضرتش سه ماه رجب، شعبان و رمضان را فراوان پاس مى داشتند و این سه ماه را به روزه مى گذراندند.

(1) . فضائل الأشهر الثلاثة: 24
(2) . اقبال الأعمال: 635
(3) . اقبال: 634
(4) . اقبال: 630
(5) . فضائل الأشهر: 31
(6) . اقبال: 628
(7) . اقبال: 632
(8) . فضائل الأشهر:

/ 24 نظر / 15 بازدید
نمایش نظرات قبلی
بهناز

با زندگی قهر نکن ، چون دنیا منّتِ هیچ کس رو نمی کشه ! همیشه یادمان باشد، که نگفته ها را، می توان گفت . ولى ....گفته ها را، نمی توان پس گرفت ! هم اکنون که در حالِ نفس کشیدن هستیم ، فردِ دیگری دارد نفسهایِ آخرش را می کشد! پس دست از گِله و شکایت برداریم . بیاموزیم ؛ چگونه با داشته هایمان ، زندگی کنیم ... وقتی کسی رو ناراحت می کنی ، فقط خودت مى تونى آرومش کنی . مثلِ مار ، كه وقتى نیش میزنه ، پاد زهرِشو از خودش می گیرن ! سه دسته از انسانها را در زندگیتان ، هیچگاه از یاد نبرید : کسانی که در سختیها، یاریتان کردند ... کسانی که در سختیها، رهایتان کردند ... کسانی که در سختیها، گرفتارتان کردند ... مرد را به عقلش بِنگر، نه به ثروتش! زن را به وفایش ، نه به جَمالش ! دوست را به محبتش، نه به کلامش! عاشق را به صبرش، نه به اِدعایش! مال را به بَرکتش ، نه به مِقدارش ! خانه رابه آرامشش، نه به بزرگيش! شخص را به انسانیتش ، نه به ظاهرش ! سخن را به معنایش ، نه به گوینده اش ! و دل را به پاکیش ، نه به صاحبش! ﺍﺯ ﺳﻪِ ﺗﺎ " ﺝ " ﻫﻤﯿﺸﻪ ﺑﺘﺮﺱ : ﺟَﻬﻞ ... ﺟَﻨﮓ ... ﺟَﻔﺎ ... ﺑﺮﺍﯼ ﺳﻪِ ﺗﺎ " ﻭ" ﺍﺭﺯ

ali

اللهم اجعلنی من المتمسکین بولایه علی بن ابیطالب علیه السلام الا که رحمت آیتی ز رحمت علی بود همه کتاب انبیا حکایت علی بود اجل نعمت خدا ولایت علی بود در این ولا بگو نعم که هست اعظم النعم بهشت را بهشته ام بهشت من علی بود علیست آنکه از رخش بهشت منجلی بود بهشت و هر چه اندر اوست عنایت علی بود سلام و عرض تبریک ولادت مولود کعبه حضور شما گرامی

سمیه

سلام صبح سبز بهاری رجبی شما سراسر پاکی و صفا التماس دعا چه زیبا روزهایی خدا دارد انگار تازگی می دهند این یکنواختی زندان زندگی را چه زیباست نام علی را شنیدن و مست غرور فاطمه شدن چه زیباست شیعه بودن و علی علی گفتن و زیباتر یادآور مهربانی های پدر میلاد امام عاشقان و روز پدر نیک روزتان بابرکت و عزیز

منتظر

دوستان متوجه هستید در زمان دکتر محمود کشور ما در آستانه ی هسته ای بود مدرنترین وایمنترین تاسیسات هسته ای احداث کردیم من جمله فردو واورانیوم را به هر مقداری میتونستیم غنی کنیم اون موقع دشمنان ما دلواپس این پیشرفت ها بودند ولی اکنون از آستانه ی هسته ای پایین کشیده شدیم اورانیوم 20درصدمون که شهدای زیادی براش دادیم اکسید شد نباید دلواپس این عقب نشینی باشیم در حالی که هیچ شاخصی از شاخص های اقتصادی هم بهبود نیافته؟قیمت دلار در زمون دکتر روحانی=دکتر محمود/قیمت پراید با وجود لغو تحریم خودروسازی بالاتر از قیمت زمون دکتر محمود/همچنین بنزین و...

من

سلام...دستتون درد نکنه.عالی بود...

بهناز

___0♥0♥_____♥0♥0,*-:¦:-* _0♥0000♥___♥0000♥0,*-:¦:-* 0♥0000000♥000000♥0,*-:¦:-* 0♥00000000000000♥0,*-:¦:-* _0♥000000000000♥0,*-:¦:-* ___0♥00000000♥0,*-:¦:-* _____0♥000♥0,*-:¦:-* _______0♥0,*-:¦:-* _____0,*-:¦:-* ____*-:¦:-*_____0♥0♥____♥0♥0 __*-:¦:-*____0♥0000♥___♥000♥0 _*-:¦:-*____0♥0000000♥000000♥0 _*-:¦:-*____0♥00000000000000♥0 __*-:¦:-*____0♥000000000000♥0 ____*-:¦:-*____0♥00000000♥0 ______*-:¦:-*_____0♥000♥0 آپـــــــــــم ...

مقدم شلمچه چهاربرج

گفته میشود:شبی مار بزرگی وارد دكان نجاری میشود برای پیدا كردن غذا. و عادت نجار این بود كه موقع رفتن بعضی از وسایل كارش را روی میز بگذارد ان شب هم اره كارش روی میز بود همینطور كه مار گشتی میزد بدنش به اره گیر مكند وكمی زخم میشود مار خیلی ناراحت میشود وبرای دفاع از خود اره را گاز میگیرد كه سبب خون ریزی دور دهانش میشود او نمیفهمد كه چه اتفاقی افتاده و از اینكه اره دارد به او حمله میكند ومرگش حتمیست تصمیم میگیرد برای آخرین بار از خود دفاع كرده وهر چه شدیدتر حمله كند و دور اره بدنش را پیجاند وهی فشار داد نجار صبح كه آمد روی میز بجای اره لاشهء ماری بزرگ وزخم آلود دید كه فقط وفقط بخاطر بیفكری وخشم زیاد مرده است. احیانا درلحظه خشم می خواهیم دیگران را برنجانیم بعد متوجه میشویم جز خودمان كس دیگری را نرنجانده ایم وموقعی این را درك میکنیم كه خیلی دیر شده... زندگی بیشتراحتیاج دارد كه گذشت و چشم پوشی كنیم از اتفاقها؛ازآدمها؛ از رفتارها؛گفتارها؛ خودمان را یاد دهیم به گذشت و چشم پوشی عاقلانه وبجا.

مقدم شلمچه چهاربرج

هشدارهای امام علی ( ع ) برای دوست یابی 1 - از دوستی با احمق بپرهیز ..... چرا که می خواهد به تو نفعی برساند اما دچار زیانت می کند 2 - از دوستی با بخیل بپرهیز ...... زیرا آنچه را که سخت به آن نیاز داری از تو دریغ می کند 3 - از دوستی با بدکار بپرهیز ....... که با اندک بهایی تو را می فروشد 4 - از دوستی با دروغگو بپرهیز ..... که او سراب ماند دور را به تو نزدیک و نزدیک را دور نمایاند

بهناز

پرهایم را چید که تنها جایی نروم..!، اما خود"بی من" کوچ کرد گاهی اوقات اونقد تو کارام " دس دس " میکنم!!! که دیگران شروع میکنن به رقصیدن ¡ ﺧﯿﻠﯽ ﺩﻟﻢ ﻭﺍﺳﻪ ﺧﻮﺩﻡ ﺳﻮﺧﺖ ﻭﻗﺘﯽ.. ﺟﻮﺍﺏ ﻫﻤﻪ ﺍﺣﺴﺎﺱ ﻭ ﻋﺸﻘﻢ ﺷﺪ ﯾﻪ ﺟﻤﻠﻪ... کﻪ ﮐﻮﺑﯿﺪ ﺗﻮﺻﻮﺭﺗﻢ: ﻣﮕﻪ ﭼﯿﺰﯼ ﺑﯿﻦ ﻣﺎ ﺑﻮﺩﻩ؟ آنقدر بختم خوابیده"رفیق" که اگرگورستان را هم بخرم،دیگرکسی نمی میرد با موجودات عجیبی زندگی میکنیم!! موجوداتی که تنهابا“بی محلی”آدم می شوند از آدمها " بت " نسازید. این خیانت است هم به خودتان و هم به خودشان.! خدایی میشوند که خدایی کردن نمیدانند....و شما میشوید سرتاسر کافر از خود ساخته!.. از تشییع جنازه میایم.. دلم را با تمام ارزوهایش زنده به گور کردم..

Delara

حسرتش به دلم مونده، که یکبار نمازی قسمتم بشه ، بدون یادی از دنیا ؛ پر از یاد خدا ! دلم به دو رکعتش هم راضیست ...