ایا با وجود یک نفره بودن عشق می توان هم عشق دنیایی و هم عشق خدایی داشت؟

عشق دنیایی در امتداد عشق خدایی است به شرطی که در عشق خدایی خیانت نباشد.شاید با این داستان خیلی مطلب واضح تر شود.امام حسین(ع) در سنین کودکی از امیر المومنین(ع) سوال کرد:آیا شما خدا را دوست دارید؟ امام علی(ع)جواب دادند:بله،من خدا را دوست دارم باز آن حضرت سوال کرد:آیا مرا هم دوست دارید؟امیرالمومنین(ع)فرمودند:بله شما را هم دوست دارم.امام حسین(ع)سوال کرد:چگونه در داخل یک قلب دو چیز جامی گیرد؟امام علی(ع)فرمودند من تورا به خاطر خداوند دوست دارم.این دوست داشتن مصداق دنیایی دارد،ولی مسیر آن خدایی است.

نکته دیگر در مسیر تفاوت های محبت های امروزی ما و عشق واقعی این که در دوست داشتن،محدوده زمانی وجود دارد،ولی عشق محدوده ندارد.

بعضی افرادی که خلافکار و دزد هستد،در درد دل های صادقانه خود می گویند: من یک فرد دزد و نامردی هستم،اما نامردی من آن قدر زیاد نیست که در ماه رمضان دزدی کنم،بعداز ماه رمضان دزدی می کنم!

برخی از ما اینگونه می شویم،اما از نوع پیشرفته و با کلاس آن؛بگونه ای که در ماه رمضان دزد اعمال خود نیستیم و آدم خوبی می شویم،ولی بعد از ماه رمضان تمام قول وقرار های گذشته خود را فراموش می کنیم.شب قدر،التماس به خدا و اعتراف به اشتباهات خود می نماییم،اما همین  که ماه رمضان تمام شد،قول و قرار خود را فراموش می کنیم.

دوست داشتن محدود به زمان است.ماندد شش ماه یک سال ده و یا سی سال،اما عشق محدود نیست.مصداق دنیایی آن مانند عروس و دامادهایی است که فردای عروسی اطرافیان آنان را دعوت نموده  و سفره ای نیز برای آنان پهن کرده ان که در مناطق مختلف به نام های گوناگون نامیده می شود.در این مهمانی غذایی برای عروس و داماد تدارک می بینند.اگرعروس و داماد را بر سر سفره ای زیر نظر داشته باشیم،می بینیم که به عنوان مثال وقتی عروس خانم تشنه می شود و آب می خواهد،داماد با شتاب و عجله دست به دست پارچ اب می برد و لیوان آبی برای عروس خانم می ریزد.عروس خانم با محبت و احترام زیاد می گوید:شما چرا زحمت کشیدید؟داماد نیز جواب می دهد:خواهش می کنم وظیفه من است،جای شما برسر  بنده است و...

ویا اگر غذا مرغ باشد،ماننداین است که مرغ بر روی بشقاب عروس و داماد پرواز می کند،به این صورت که عروس خانم مرغ را روی غذای داماد می گذارد و داماد روی غذای عروس خانم،اما بعد از سه سال،همه این کارها و قول و قرار ها را فراموش کرده و ممکن است حتی کفشی هم نیز به سمت همدیگر پرتاب نمایند .

نمونه دیگرعشق،در خانمی به نام فاطمه(س)و مردی به نام علی(ع)است که با گذشت زمان ازدواج و زندگی آنان نه تنها فاصله ای بین آنان ایجاد نمی شود،بلکه محبت بین آنان لحظه به لحظه بیشتر هم می شود.برخلاف تصوری که برخی دارند و فکر می کنند که این دو شب تا صبح در حال گریه و زاری بوده اند،اما این زن و شوهر وقتی هم دیگر را می دیدند،خستگی از تن آنان بیرون می رفته است.ودر زندگی اهل بیت(ع)شوخی زیادی وجود داشته است.چرا برخی تصور می کنند مومن باید همیشه اخمو و عبوس باشد وشادی و شوخی مخصوص مومنین نیست.بنابراین در عشق برخلاف دوست داشتن،محدوده زمانی ندارد.

عاشق خیانت نمی کند،اما در دودست داشتن،خیانت وجود دارد.فرد خائن به خیانت کردن،عادت می کند.به همین دلیل،دین در زندگی از اهمیت بسیار برخوردار است.کسی که دین ندارد،به خدا یعنی معشوقی که همه چیزش زبان ،گوش،چشم،فکر و زیبایی او برای وی بوده است،خیانت کرده است،چنین آدمی به معشوق دنیایی خود خیانت نمی کند؟!

گاهی به کشور هایی سفر میکنم و می بینم در کشوری که طلاق به راحتی اتفاق می افتد،گاهی برخی از زن و شوهرها با وجود زمینه های فساد،باز هم عاشقانه به زندگی خود ادامه می دهند؟

با توجه به کارهای پژوهشی و علمی که در این زمینه انجام دادم،به این نتیجه رسیده ام که هر زن و شوهری که در زندگی آنان خدا وجود دارد،با هر دینی که باشندمسیحی زتشتی ویاغیره،وقتی در زندگی آن ها خدا وجود دارد و در مسیر زندگی شان به خدا خیانت نمی کنند،در عشق دنیایی خود نیز خیانت نمی کنند.اما افرادی که در مورد خدا خیانت کرده اند،در زندگی دنیایی خود نیز به معشوقی که فقط به آن ها داده است،خیانت می کنند.

دوست داشتن،یک طرفه وجود دارد،اما عشق یک طرفه نمی شود:

اگر مجنون دل شوریده ای داشت**دل لیلی از ان شوریده تر بید

محدث بزرگ فیض کاشانی این حدیث قدسی را نقل کرده اند که:

(من طلبنی وجدنی،من وجدنی عشقنی،من عشقنی عشقته)هرکس به دنبال من بیاید،مرا پیدا می کندوهرکس مرا پیدا کرد،عاشق من می شود و هرکس عاشق من شد،من نیز عاشق او خواهم شد و...

ودر پایان حدیث نیز می فرماید(من عشقتهَ قتلته)هرکس را عاشق او شدم،او را می کُشم، زیرا  رسم عاشق ،معشوق کَشی است و کسی که عاشق شد، در راه خدا شهید می شود.در ادامه می گوید:((من قتلته فانا دیته))یعنی خودِ منِ خدا،خون بهای او می شوم؛در حقیقت(ثارالله)می شود.بنابر این عشق در مورد خدا دو طرفه است.

 

/ 18 نظر / 12 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سمیه

دل اگر دل باشد٬دلبر شناس نیز هست .. و این حقیقت است که ٬ صدف تا سکوت بر لب دارد ٬ گوهرش به کام خواهد ماند هیهات ! اگر به روی نااهل لب به تبسم بگشاید ! دیگر نه آنست که بود.. سلام صبح سبز بهاری شما نیک

بهناز

تو و شانست مشکلات عروسها با خانواده شوهر اگه همیشه باهاشون رفت و آمد کنی میگن: سیریش اگه رفت و امدتو کم کنی میگن: قطع رابطه کرده اگه دست خالی بری خونشون میگن: خجالت نمیکشه اگه بپزی و ببری میگن : طعم نداره اگه حرف بزنی میگن : حرفاش تمومی نداره وراج اگه حرف نزنی میگن: بلد نیست حرف بزنه اگه بخری و شیک بپوشی میگن : ولخرج اگه ساده بپوشی میگن : ابرومونو برد تو مهمونیا کمک کنی میگن : میخواد خودشو زرنگ نشون بده اگه کمک نکنی میگن خجالت نمیکشه انگار مهمونه میخوره و میره کنار بچهاتو ببری خونشون میگن: بچهاشو میاره اینجا بازی کنند اگه نبری میگن: از حالا میخواد از ما قطعشون کنه اگه از خودت و خانوادت براشون بگی میگن : چاپلوس و خبر چین اگه نگی میگن : میاد خبر میگیره و میره اگه همه مهمونیاشونو بری میگن : از هیچ چیزی نمیگذره اگه نری میگن : اگه خانواده خودش بود که میرفت عزیزم راهی نداری جز اینکه پسرشونو بهشون پس بدی!!!!!!!!!!!!!!

jamondeh

احسنت ...

مقدم شلمچه چهاربرج

هرکسی حال مرا پرسید گفتم عالی ام اشک ها پنهان شده در خنده ی پوشالی ام نردبان هر کس و ناکس شدم ، اما چه سود؟ دار قالی هستم و حالا جدا از قالی ام خوب فهمیدم که خوش بودند از غمهای من آن رفیقانی که غمگینند از خوشحالی ام دیگر آن چاقوی دست نارفیقان نیستم خسته از دیروزهای خونی و جنجالی ام بی دلیلِ بی دلیلِ بی دلیلِ بی دلیل من شدیداً خسته از هر بحث استدلالی ام مثل نعل اسب ها در زیر پا افتاده ام با همه افتادگی تندیس خوش اقبالی ام غرق خواهد شد کسی که سخت "من ، من" می کند بطری بر روی آبم چون که از خود خالی ام...

سمیه

امیدواری به خداوند، ارزشمندترین چیزها و نردبان عزت است امام جواد ع سلام صبح سبز بهاری شما نیک

بهناز

این الرجبیون؟ ماه رجب نزدیک است امام باقر(ع): اگرمومنى رادوست داريداو رااز آمدن ماه مبارك رجب باخبرنماييد. پنج شنبه روز اول ماه مبارك رجب است وشب جمعه اول رجب شب ليلة الرغائب.(شب آرزوها). التماس دعا یاعلی مدد حکایت ‌عجیبیست: ‌رفتارماادمها، خدا‌میبیند وفاش‌ نمیکند مردم‌نمیبینند و فریاد میزنند‌...!! چقدرزيباست كسی رادو ست بداريم نه برای نياز.. نه ازروی اجبار.. ونه ازروی تنهايی.. فقط برای اينكه "ارزشش را دارد" جملات زیبای بزرگان در زندگی به هیچ کس اعتماد نکن آیینه با تمام یک رنگیش دست چپ و راست را به تو اشتباه نشان می دهد من زندگي را از درخت آموختم... شکست را پذيرفتم و دوباره جوانه زدم

مقدم شلمچه چهاربرج

بعضی وقتا مجبوری تو فضای بغضت بخندی ، دلت بگیره ولی دلگیری نکنی ، شاکی بشی ولی شکایت نکنی ، گریه کنی ولی نذاری اشکات پیدا شن ... خیلی چیزا رو ببینی ولی ندیدش بگیری ، خیلی حرفا رو بشنوی ولی نشنیده اش بگیری ! خیلی ها دلتو بشکنن و تو فقط سکوت کنی ...

نازنین

هنوز ﻣﻨﺘﻈﺮﻡ ﻭﺳﻂ ﯾﮏ ﺷﺐ ﺑﺎﺭﺍﻧﯽ، ﮐﻪ ﺍﺯ ﺷﺪﺕ ﺗﺐ ﻋﺮﻕ ﮐﺮﺩﻩ ﺍﻡ ﺑﯿﺪﺍﺭﻡ ﮐﻨﯽ و ﺑﮕﻮﯾﯽ ﭼﯿﺰﯼ ﻧﯿﺴﺖ، ﺧﻮﺍﺏ ﻣﯽ ﺩﯾﺪﯼ.. آرام باش، من کنارتم.... [گل]

fateme

[خنثی] حتمن تحقیق کردی دیگه